Okolí a turistika

Orava v každom ročnom období ponúka neobmedzené množstvo atrakcií pre všetkých, či už ide o aktívneho turistu alebo niekoho, kto si rád dopraje relax na kúpalisku a oddych od každodenných starostí a povinností. Či v lete, či v zime, každý si príde na svoje.

Západné Tatry sú charakteristické vysokou návštevnosťou turistov. Medzi ich najkrajšiu časť patria Roháče, ktoré by mal navštíviť každý z nás. A práve tie sú neďaleko obce Habovka, kde sa naša chatka nachádza. Určite každému padne vhod výstup na nejeden z vrchov alebo len tak si potešiť srdce pohľadom na známe plesá a po celodennej náročnej, no príjemnej prechádzke ísť si oddýchnuť na niektoré z kúpalísk.

post1

Ďalšou z možností na pekný výlet je Oravský hrad nachádzajúci sa v Oravskom Podzámku, 112 metrov nad hladinou rieky Orava. Patrí medzi najnavštevovanejšíe hrady na Slovensku a preto, ani vy, by ste si nemali takúto možnosť nechať ujsť. Natáčali sa tu známe filmy, ako Dracula, Kráľ drozdia brada, Princezná a žobrák, ako aj najnovší celovečerný film z roku 2014 Láska na vlásku. Hrad sa tiež pýši zrekonštruovanou kaplnkou sv. Michala, kde veľa mladých párov uzatvorilo manželstvo. Ktovie, možno budete ďalší.

post1

Oravská lesná železnica v Oravskej Lesnej je úzkorozchodná železnica na severe Slovenska s dĺžkou 3,5 km, pôvodne využívaná na prepravu dreva. Železnica spustila už aj zimnú prevádzku. Každú nedeľu, ak počasie nesklame, Vás prevezie zrekonštruovaná parná lokomotíva Gontkulák, takže rodiny s deťmi, ale aj bez nich, neváhajte.

post1

Ruina železnej huty z roku 1836. Z tejto továrenskej haly sa dodnes zachovala klasicistická fasáda, vysoká pec, obvodové múry a halda železnej rudy za budovou. Nie je toho veľa, ale iste neobanujete, ak sa tu zastavíte. Je to vzácna pamiatka Františkova huta na okraji Podbiela, v doline Studeného potoka. Každý rok v auguste sa môžete tiež osobne prísť pozrieť na ukážky tavby železnej rudy pomocou starovekej technológie.

post1

Plavba loďou? Tak potom jednoznačne na Slanický ostrov umenia. Po vystúpení z lode na pevnú zem Vás očarí pohľad na barokovo-klasicistický kostol. Určite však nesklame ani po vstupe do interiéru. Vaše oči sa môžu pokochať pohľadom na expozíciu ľudového umenia zo zbierok Oravskej galérie a inovovanú expozíciu histórie zatopených obcí a budovania Oravskej priehrady.

post1

Ticho, hory, voda a charakteristické typy stavieb ľudovej architektúry regiónu. Aj také je Múzeum oravskej dediny v Zuberci. Pri prechádzke múzeom sa zrazu ocitnete v minulosti. Mlyn, hrnčiarska pec, olejáreň a viac ako 50 stavieb ľudovej architektúry Vás prinúti na chvíľu sa zastaviť a zamyslieť sa nad životom svojich starých, či prastarých rodičov. Bolo to krásne a zároveň ťažké, aj preto je to jedno z miest, ktoré by mal navštíviť každy z nás. V Zuberci sa tiež každoročne začiatkom augusta konajú veľmi známe Podroháčske folklórne slávnosti, ktoré poctia návštevou známe slovenské, ale aj zahraničné folklórne skupiny. Práve počas týchto troch dní, kedy prebiehajú folklórne slávnosti sa v Múzeu oravskej dediny koná Oravský tradičný jarmok oživených remesiel. Práve tu máte možnosť vidieť tradičnú ľudovú výrobu.

post1

Jedným z ďalších lákadiel, ďaleko od civilizácie sú určite Oblazy ukryté pod skalnými bralami. Dva zrekonštruované vodné mlyny po našich predkoch, ktoré postupom času ale opustili sa nachádzajú na Liptove a sú súčasťou náučných chodníkov Prosieckej a Kvačianskej doliny. Pánov tiež zaujme viac ako storočná gátrová píla, ktorá bola spojazdená v jednom z mlynov.

post1

Kvačianska dolina je vhodná pre návštevníkov všetkých vekových kategórií, nakoľko sa jedná o nenáročnú trasu. Tiež odporúčame odbehnúť si k neďalekému Ráztockému vodopádu, prípadne spoznať históriu a fungovanie týchto pamiatok. Prosiecka dolina si vyslúžila prívlastok najkrajšia dolina na Slovensku, aj preto, keď tu už budete, nemali by ste ju len tak obísť. Terén je náročnejši ako v Kvačianskej doline, ale dá sa zvládnuť. Väčšina návštevníkov si však na túto túru vyhradí celý deň a absolvujú 7-hodinový okruh Prosiecka a Kvačianska dolina.

post1

Za spomenutie tiež určite stojí aj Vlkolínec, miestna časť Ružomberka. Je to pamiatková rezervácia ľudovej architektúry, a vďaka 45 pôvodným sedliackym domčekom je zapísaná do Zoznamu Svetového dedičstva UNESCO. Jedná sa o sezónne obývanú obec chalupármi a majiteľmi dreveníc. Domčeky so šindľovou strechou, malé otvory na štítoch domu slúžiace na odvod dymu, podlaha z udupanej hliny, studňa...dnes niečo, na čo človek musí použiť dostatok svojej fantázie, aby si vedel aspoň trochu predstaviť aké to všetko bolo....až kým nenavštívi Vlkolínec.

post1

Galéria Márie Medveckej, či Drevený gotický kostolík. Obidve pamiatky sa nachádzajú v Tvrdošíne. Mária Medvecká bola slovenská maliarka rodnej Oravy. Tiež veľmi rada maľovala ľudí typických pre tú dobu. Jej diela sú vystavené v Galérii Márie Medveckej. Maľbami je známy aj gotický kostolík Všetkých svätých z konca 15. storočia v Tvrdošíne. Je známy svojimi figurálnymi a ornamentálnymi maľbami. Je najstaršou zachovanou stavebnou pamiatkou Tvrdošína nachádzajúci sa na miestnom cintoríne.

post1

Milovníci koní, hôr a prírody celkovo by si mali vyhradiť čas na návštevu Ranča u Edyho v Námestove. Vyskúšajte jazdu na koni so sprievodcom, ale i bez. Navyše, ranč sa nachádza neďaleko Oravskej priehrady, ktorú by ste tiež nemali len tak obísť.

post1

Že je jazda tankom nemožná? Ved to nie je samozrejmosťou ani vo veľkých turistických centrách. V Podbieli je to ale realita. Trojkilometrovú dĺžku na tankodrome si môžete vychutnať na náročnom teréne v oravskej prírode.

post1

Plavba plťou po rieke Orava určite priláka nejedného návštevníka Oravy. Počas plavby budete mať výhľad na skalné bralo Oravského hradu. Plaviť sa budete 5 km od Hornej Lehoty až do Oravského Podzámku. Od pltníkov sa počas plavby dozviete zaujímavosti z histórie pltníctva na Orave. Plavbu na plti môžete vyskúšať aj z obce Nižná nad Oravou do obce Podbiel. Plavba aj popod Červenú skalu na typickej plti trvá cca 2 hodiny. Kapacita jednej plte je 12 osôb.

post1

Ak chcete stráviť príjemný deň vo vode a užívať si relax, určite navštívte Meandrerpark Oravice. Kúpalisko je otvorené celoročne, voda v Oraviciach patrí medzi významné termálne vody na Slovensku s priaznivými účinkami na organizmus - najmä na choroby pohybového ústrojenstva, močových ciest a obličiek. V zime si hostia môžu cez deň príjemne zalyžovať a večer oddýchnuť a relaxovať v bazénoch.

post1

Lákajú Vás tobogány, bazény, wellnes paradise, snowland a mnoho ďalších zaujímavých atrakcií? V tom prípade je tu pre Vás Tatralandia, rozprestierajúca sa na severnom brehu Liptovskej Mary. Vychutnať si tu môžete tiež masáže, sauny a procedúry, ktoré prilákajú nielen deti, ale aj dospelých.

post1

V kúpeľnej dedinke Bešeňová ležiacej 12 km od Ružomberka sa nachádza Thermal park Bešeňová. Thermal park sa vyznačuje vonkajšími bazénami s geotermálnou vodou obsahujúcou vápnik, kysličník uhličitý, horčík, železo, draslík pôsobiacou blahodárne na ľudské telo, najmä však na pohybové a dýchacie ústrojenstvo. Bazény vo vnútri komplexu sú neustále vyhrievané s čírou vodou.

post1

Aquapark v Dolnom Kubíne je novootvorený komplex, ktorý ponúka neuveriteľné množstvo atrakcií a len tak ľahko odtiaľ neodídete. Zaujímavosťou je cvičenie vodného aerobiku, ktorý určite posilní celé vaše telo.

post1

A dalšie

Hostí istotne zaujme aj Hviezdoslavova hájovňa v Oravskej Polhore, rodný dom Martina Kukučína v Jasenovej, malé podbielanske etnografické múzeum v Podbieli, rodný dom Pavla Országha Hviezdoslava vo Vyšnom Kubíne, Oravské múzeum P.O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne, Drevený artikulárny evanjelický kostol v obci Leštiny.

Nezáväzná rezervácia

Užitočné informácie

Kontakty
Cenik
Ubytovací poriadok